Türkiye Rusya’dan Aldığı Gazın Bedelini Kısmen Ruble Olarak Ödemeye Başladı

Türkiye Rusya’dan Aldığı Gazın Bedelini Kısmen Ruble Olarak Ödemeye Başladı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez TRT Haber’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı gazın bir kısmını ruble olarak ödemeye başladığını söyledi.

“Türkiye ve Rusya Devlet Başkanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki son görüşmede bir anlaşmaya varıldı. <…> Ticaret kısmen ruble üzerinden başladı” diyen Bakan, Türkiye ve Rusya’nın ticaretin ulusal para birimleri üzerinden yapılmasına yönelik teknik çalışmalar yürüttüğünü de sözlerine ekledi. Dönmez’e göre bu önlem, ikili ticarette üçüncü ülkelerin para birimlerini kullanma ihtiyacını azaltacak.

Putin ve Erdoğan, Soçi’deki görüşmelerin ardından Ağustos ayında ulusal para birimine geçme konusunda anlaşmıştı. Aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın Türkiye’ye ruble ile ödenen gaz tedarik etmeye başlayacağını söyledi. Eylül ayında Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) marjında Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Ankara’nın Rus gazının yüzde 25’ini ruble olarak ödeyeceğini söyledi.

Rusya, Türk Akımı ve Mavi Akım boru hatları üzerinden Türkiye’nin en büyük gaz tedarikçisi konumunda.

Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin yoğunlaşması Batılı ülkelerde endişe yarattı. Financial Times’ın kaynaklarına göre bazı ülkelerin yetkilileri Ankara’ya ikincil yaptırımlar uygulanabileceğini belirtti. Gazetenin muhataplarından biri, Türkiye’nin Rusya ile gaz ve petrol ödemelerini rubleye çevirme konusunda anlaşmalara bağlı kalması halinde, Batı’nın işletmeleri Türk pazarından çekilmeye ya da buradaki varlıklarını azaltmaya teşvik edebileceğini söyledi. Gazeteye göre Türkiye bu tür önlemler nedeniyle 800 milyar dolar kaybedebilir. Ankara ise ABD’ye Rusya’ya yönelik yaptırımların ihlal edilmesine izin vermeyeceği sözünü verdi.

admin

You must be logged in to post a comment