Türkiye Maliye Bakanlığı Başkanı “Mir” sistemine alternatif arayışlarını açıkladı

Türkiye Maliye Bakanlığı Başkanı “Mir” sistemine alternatif arayışlarını açıkladı

Finans Gündem’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin Rusya’nın Mir ödeme sistemine alternatif aradığını söyledi.

Nebati, “Mir sistemine alternatif bulmak için çalışmalar devam ediyor, tamamlandığında açıklayacağız” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 23 Eylül’de bir toplantı düzenleyerek konuyu bakanlarla görüşeceğini söyledi.

Rus-Türk İş Konseyi (RTBC) Direktörü Alexei Egarmin daha sonra “Izvestiya “ya yaptığı açıklamada Ankara’nın Rusya’ya “Mir” kartlarıyla çalışmak için alternatif olarak ayrı bir banka kurmayı teklif ettiğini söyledi. Aydınlık gazetesi, Türkiye’nin de Mir kart yerine kendi ulusal ödeme sistemi Troy’u kullanmayı önerdiğini yazdı.

Rus “Mir” kartlarına alternatif arayışları, ABD’nin uyarısı nedeniyle Türk bankalarının bu kartlara hizmet vermeyi reddetmeye başlamasının ardından başladı. Eylül ayı ortasında ABD Hazine Bakanlığı, Washington’un yaptırımlarına rağmen Rus ödeme sistemiyle işbirliği yapmaya devam eden yabancı bankaları ikincil yaptırımlar uygulamakla tehdit etti.

Ödeme sisteminin operatörü, Haziran ayında Türkiye’deki Mir kartlarına hizmet vermekte zorlandığını bildirmeye başladı. Daha sonra, ülkedeki birkaç büyük banka, ABD’nin ikincil yaptırımlarından korkarak Mir kartlarını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

admin

You must be logged in to post a comment